יום שבת, 9 בינואר 2010

All grain - Here I Come

הבישול האחרון היה הבירה ה-25 במספר. כל הבישולים שבישלתי ב-8 החודשים האחרונים, ללא יוצא מהכלל, היו מרכז נוזלי (לסוכרים) וגרעינים ב-steeping (לטעם וצבע). מסיבות שונות ומשונות טרם קפצתי לבריכה של הגדולים - All Grain. האמת, הבישול באמצעות רכז עוזר להתמקד בנושאים אחרים שניסיתי ללמוד ולהבין, אבל נראה שבסופו של דבר אין מנוס. a man's gotta do what a man's gotta do.

אז אחרי שקראתי, למדתי ותחקרתי שוב ושוב חברים על איך לבנות, מה לעשות וממה להזהר - החלטתי שהגיע הזמן לבנות את המאש טאן הראשון שלי. בישול ה-All Grain הראשון מתוכנן לשבת הבאה וכבר נבחרה הבירה להתבשל בו - "עוקץ" הביטר שלנו. מבין כל הבירות זו אולי הבירה שהכי מתאים לה להיות בהירה וצלולה - מעבר למה שניתן להשיג בבישול עם רכז. לכן היא היתה הבחירה הטבעית.

לעבודה!

ציידנית גדולה (51 ליטר) היתה לי בבית - אחת שכבר הרבה זמן לא נעשה בה שימוש ושמחה להצטרף לקו הייצור של הבירה (האמת לא שאלתי אותה אבל נראה לי). הציידנית כבר היתה עם פתח ניקוז ופקק פלסטיק.
את פתח הניקוז פירקתי בעדינות (שמרתי בצד למקרה שהציידנית תידרש לשימוש בייעוד המקורי שלה) וחשפתי את החור שלו שהתאים כמו כפפה ליד לברז שבמקרה היה לי בבית.בנוסף לציידנית - הציוד הדרוש הוא: צינור גומי בחיפוי רשת נירוסטה (נדמה לי שזה משמש במצב רגיל למדיח כלים או למכונת כביסה), שני חבקים, ברז, מתאם ואטמים. את הצינור לא הצלחתי למצוא ויואב נרתם לקנות לי בטמבוריה שליד ביתו (עם שני חבקים על הדרך). זה עלה לי ב-60 גרם כשות Styrian Goldings (שמסתבר שקשה להשיג בימינו) בעסקת בארטר. תודה יואב.
עיקר העבודה היא לבנות את הפילטר מהצינור. זה הסתבר כמשימה יותר טריקית ממה שחשבתי. קודם כל חתכתי את הצינור בצד אחד שלו באמצעות מזמרה (זה מה שמצאתי וזה עשה את העבודה יפה).
מהצד השני פתחתי בזהירות את חבק המתכת ושיחררתי את הצינור מהקונקטור שלו. זה היה החלק המפרך ביותר בפרוייקט אבל בסופו נשארתי ביד עם קונקטור במצב טוב מצד אחד ועם צינור מצופה ברשת נירוסטהמצד שני. גם הפרדת הנירוסטה מהגומי היתה קשה יותר ממה שתכננתי ובסופו של דבר הצלחתי להפריד בינהם באמצעות תפיסת הגומי במלחציים ומשיחת הנירוסטה לאט לאט. התוצר - צינור גומי לחוד (שהלך לאחר כבוד לפח) וצינור רשת נירוסטה לחוד (שיקרא להלן "הפילטר").
מצד אחד חיברתי את הפילטר שזה עתה נולד לקונקטור ממנו הופרד זמן קצר קודם לכן (הפעם בלי הגומי) ומהצד השני סגרתי אותו באמצעות חבק.
השלב הבא היה לחבר את הפילטר לברז - דרך החור בציידנית. קלי קלות. הברז מבחוץ והפילטר מבפנים בהברגה פשוטה (לא לשכוח טפלון). וזהו.
מילאתי מים לבדוק נזילות (וכמובן שהיו קצת נזילות, אבל נראה לי שברמה סבירה)עוד דבר שרציתי לעשות זה להכין משאבה לסחרור התירוש במהלך המאש. ממה שקראתי ושמעתי, זה יכול גם לשפר את המיצוי הסוכרים וגם להצליל את הבירה. קניתי ב-25 ש"ח משאבה שמופעלת באמצעות מקדחה, הוספתי בעוד 20 ש"ח מתאמים לחיבור צינור הסיליקון שלי למשאבה.
וככה זה כשזה מורכב:
זהו - תוך קצת יותר משעה עבודה (ועוד כמה שעות של קריאה, טלפונים ונבירה באינטרנט) הקמתי לי מאש טאן קטן וחמוד ואני מוכן לקראת טבילת האש שלי בעוד שבוע. ריפטין הבטיח שאולי הוא יבוא לבלות איתי את הבישול - מקווה שזה יסתדר לו. יהיה כיף. כמובן שאני מבטיח דיווח.

אז שוב - תודה יואב, תודה ריפטין ותודה לכל מי שנידב ברצון ובשמחה מהידע והנסיון.

30 comments:

ערן אמר/ה...

איך נטשת אותנו ה"רכזנים" זרכת אותנו לכלבים, לטובת מאשטנית שטנית וחמודה.

שיהיה בהצלחה. all the best, all grain

יואב אמר/ה...

בהצלחה, מחכה לטעימת עוקץ all grain בהשוואה לגרסת הרכז.

Dagan אמר/ה...

ערן, עדיין לא שפכתי את יתרת הרכז שלי לביוב. אני עדיין רואה בו חבר קרוב שליווה אותי כברת דרך. אני כאן.

וליואב - הבעיה היא שנשארו 2 בקבוקי עוקץ (עם ייעוד מוגדר ומטרת שליחות) כך שלמרבה הפיספוס - לא ניתן יהיה לבצע טעימה משווה כמו שצריך. נצטרך לסמוך על הזיכרון.

נועם אמר/ה...

דגן,
תן במטותא מעט פרטים:
מהיכן המשאבה?והאם היא יכולה לדעתך לעמוד גם בתירוש רותח ?
הברז - איך ידעת מה לקנות? גודל ? קוטר?
בכל אופן, בהצלחה באול גריין !
אשמח להצטרף פעם לבישול ( אך לא בשבת...)
 

Unknown אמר/ה...

בהצלחה דגן, אני עברתי את בישול ה AG הראשון שלי אתמול, למרות שרציתי להתחיל עם BIAB בסופו של דבר עשיתי MIAB (Mash in a bag)

Dagan אמר/ה...

המשאבה היא מ"ACE" (או "הום סנטר" או משהו כזה) ואני לא מתכנן עליה תירוש רותח - רק תירוש בטמפרטורת מאש. גם בזה היא עוד תצטרך להוכיח את עצמה.
הברז הוא חצי צול. גם אותו אפשר למצוא ב"ACE" במחיר שווה לכל נפש.

לגבי המתאמים לצינורית הסיליקון שלי, פשוט הלכתי עם כל החלקים לטמבוריה ונתתי להם לשבור את הראש.

נועם - אני מקווה לבשל מתישהו בקרוב ביום חול. אני אתאם איתך.

נועם אמר/ה...

עודד,
אשמח להחליף רשמים בנוגע לBIAB או MIAB.
אני בונה (בראש כרגע) את הSETUP ואשמח לרעיונות.
נועם

נועם אמר/ה...

דגן,
אגב, לגבי המשאבה - אם אתה מסחרר תירוש במהלך המאש, זה לא יוריד את הטמפרטורה?

רועי אמר/ה...

היי דגן,
גם אני התחלתי עם צידנית כזו, עשתה עבודה מצויינת. אבל השילוב של משאבה עם פילטר כזה הוא לא מוצלח, סביר להניח שהיניקה של המשאבה תדחוס את מצע הגרעינים עד שלא תתאפשר זרימה כלל, מה שנקרא STUCK SPARGE.

בהצלחה, אני מסכים שאין מנוס מלעבור ל ALL GRAIN.

שחר קליין אמר/ה...

דגן
אני חושב שמדובר על סחרור התירוש במהלך הקירור:
http://www.mrmalty.com/chiller.php

בגדול, הרעיון הוא לבצע קירור כמו שאתה עושה כרגע אבל להחזיר את התירוש לסיר(זה קצת יותר מורכב אבל זה העקרון)
היתרונות והעקרונות בלינק המצורף
או בגוגל "Jamil chiller"

אם לזה התכוונת, אל תשתמש במשאבה שקנית - היא תימס.

ממליץ לך בנוסף להצטרף לבישול אול-גריין אצל אחד החבר'ה לפני שאתה מתחיל יש די הרבה ניואנסים כמו שאתה בטח יודע : )

בהצלחה

עמנואל אמר/ה...

דגן,
מזל טוב עם המעבר לבישול אמיתי של בירה. סליחה אם אני ישמע קצת משבית שמחות אבל יש לי שתי הערות. הראשונה היא, זרוק את המשאבה. אתה לא באמת צריך אותה. השניה היא שמהתרשמותי מהצידנית היא מאוד גדולה. בגודל הזה ובהנחה שתבשל סדר גודל של 20-30 ליטר ורק חצי הכמות תהיה בצידנית בזמן נתון, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לשמור על טמפרטורה. תקרא בספרו של פלמר על המלצה לגודל צידנית. איזה סוג ספרג' אתה מתכוון לעשות? יש שלוש אפשרויות, ספרג' מתמשך (תרגום שלי לקונטיניוס), בצ' ספרג (זה מה שאני עושה ומגיע לאפישנסי של 85 אחוז שזה הרבה) ונו ספרג' יעני ללא ספרג בכלל. אני ממליץ על הבצ' ספרג. פרקטיקה פשוטה ומוכחת.
שים לב גם ליחס גרעינים מים במש ובספרג', מומלץ לחלוקה שווה. שים לב שהגרעינים סופגים בערך ליטר מים לק"ג לכן הרן אוף הראשון יהיה קטן יחסית.
בהצלחה. דעלך שאין דרך חזרה לבישול מתרכיז. פעם אול גריין תמיד אול גריין.

אדי אמר/ה...

עושה לי חשק עצום להתנסות גם ב-all grain. דגן, אני מאחל לך הצלחה וכבר סקרן לקרוא את הפוסט של אחרי. מאחר ואני לא בדיוק handy man אני קצת חושש מכל הקדיחות, ההרכבות ושאר המלאכות הכרוכות בכך. חבל שאי אפשר להשיג דברים מוכנים (או אולי כן, מישהו יודע?).

עמנואל אמר/ה...

עוד דבר, גם הטפלון מיותר שהרי אין צורך ליצור איטום בין האום של הפילטר לברז.

נועם אמר/ה...

אדי,
אצל DENNY במבשרת תוכל כמדומני להשיג הכל מן המוכן. הבעיה רק ה$$$.
בהצלחה לכולם!

עמנואל אמר/ה...

סליחה שאני מפציץ אבל המחשבה על המשאבה ממש מזעזעת אותי. אתה צריך לשמור טמפרטורה קבוע על המעלה לשעה לפחות ותאבד המון חום בסחרור. משאבות הסחרור שראיתה באינטרנט הן לקונפיגורציה של מש טן מחומם או מערכת RIM. מה שהיתי מציע זה לקדוח חריר קטן במכסה ולהחדיר דרכו את מד הטמפ' כדי שלא תצטרך לפתוח את המכסה שהוא גדול מאוד בצידנית שלך ולכן שטח פני הנוזל יהיה גם הוא גדול ולכן בכל פתיחה תאבד המון חום.
כדאי להצטרף למבשל מנוסה, זה יחסוך לך טעויות רבות.
אגב, אני מבשל בשישי בירת חיטה, אתה מוזמן.

Dagan אמר/ה...

עמנואל יקירי - אל תזדעזע, יהיה בסדר, אני מבטיח!! שהמאש שלי לא ידיר שינה מעינך (-:

הרעיון של סחרור בא לי ממשהו שקראתי ובאמת התייחס למערכת אוטומטית ששומרת על הטמפרטורה קבועה. הסחרור נעשה שם מידי עשר דקות לזמן קצר במטרה לשפר את היעילות במיצוי הסוכרים. גם נושא איבוד החום וגם אפקט ה"דחיסה" של הגרעינים שרועי ציין הם נקודות חשובות ונשמעות לי כמו סיבה טובה לזנוח את המשאבה בשלב זה (אבל אין לי כוונה לזרוק אותה לפח עמנואל, אני עוד אחשוב על רעיון איך לשלב אותה - פשוט כי זה נראה לי מגניב ביותר).

אגב, יש לי מדחום אלקטרוני עם זנב דק שאפשר לסגור עליו את הציידנית בצורה טובה.

מתי אתה מבשל בשישי את החיטה שלך?

תודה על הטיפים וההערות. נראה מה יקרה בשבת... אם תראו עמוד עשן מעל רעננה תדעו שמשהו השתבש.

עמנואל אמר/ה...

התחלת הבישול (טחינת הגרעינים) בשעה 8 בבוקר (גמיש).
אשמח אם תצטרף. יש הרבה בירה (לא חיטה....) לצריכה במהלך הבישול.
052-3997394

אדי אמר/ה...

נועם תודה על העצה, אני מתכוון בעיקר למש טון (השאר זה סירים וזה פחות בעייתי בעיני)בדקתי באתר של דני נילסן ולא ראיתי שיש לו את זה אבל בכל מקרה אני מתכנן אצלו ביקור ונראה. אני קורא כאן את העצות שניתנות לדגן ומשתכנע עוד יותר בחיוניות הקמת פורום משלנו. עלה בדעתי שאולי שהמבשלים המיומנים (all grain) יפרסמו כמה שיותר מוקדם את תוכניות הבישול שלהם, כדי שאנו המבשלים המתחילים או המתכוונים להתחיל נוכל להצטרף וללמוד (אם נוזמן כמובן (-: )

עמנואל אמר/ה...

אדי, אם לא הובנתי נכון אז אני רוצה לחדד, ההזמנה פתוחה לכל החברים.

Dagan אמר/ה...

עמנואל, תודה על ההזמנה אבל לצערי ביום שישי, בגלל שאני מבלה אצל גדי בבירדי, אני לא אצליח להכניס גם את הביקור אצלך. אבל אני לא מוותר ושומר לי את הזכות לנצל את ההזמנה בהזדמנות אחרת!

עמנואל אמר/ה...

לא נורא, בשבוע הבא מבשלים בלונד....

שחר קליין אמר/ה...

אדי

אל תקנה כלום לפני שאתה מצטרף לבישול
זה ממש לא מסובך
מקסימום תבוא עם צידנית וברז(אני משתמש בברז פלסטיק מגדי) ונחבר לך את הציוד אצלנו.

נועם אמר/ה...

אדי,
מבחינת שדרוג הציוד לטובת בישול אול גריין, נראה לי שהצידנית זו הבעיה הקטנה.
ומה לגבי סיר בנפח גדול, וכירת גז? וצ'ילר?
בקיצור. ברדק

אדי אמר/ה...

עימנואל ושחר - תודה על ההזמנה. שחר, מתי אתם מבשלים? עימנואל אתה מבשל כל יום שישי ? אני שואל כי השבוע גם אני עסוק ביום שישי. נועם לגבי שאר הפריטים: אכן בעיה. הבעיות הפחותות (מבחינתי) הן סיר נוסף (זה יקר אבל לפחות לא צריך לבנות אותו, ובקרוביש לי יום הולדת)וגז (קראתי וראיתי, בתמונות ובוידאו) שניתן לעשות בישול גם על הגז הביתי. יואב, כמי שמבשל בדירה - מה הפיתרון שלך בעניין?)

יואב אמר/ה...

אדי, אני מבשל על הגז הביתי, כל סיר שהנפח שלו גדול מ-20 ליטר לא כ"כ מתאים ודורש כלב גז

שחר קליין אמר/ה...

אגב כירת גז

דגן וכל מי שמבשל על כירת גז, באיזה ווסת אתה משתמש?

Dagan אמר/ה...

אני משתמש בווסת של 30 mbar
1.5 ק"ג/שעה. בבישול הראשון שלי בישלתי על הכירה במטבח וזה לקח ה-מ-ו-ן זמן.

עמנואל אמר/ה...

קניתי בשמריה (אזור תעשיה חולון) בוער שדה קטן http://www.shmaria.co.il/images/images_ind/ind_oven/pic41_b.jpg
עולה 90 או 100 ש"ח עובד נהדר עם וסת 30. סיר 30 ליטר מגיע לרתיחה תוך 15 - 20 דקות.

שחר קליין אמר/ה...

עמנואל ודגן - מחוברים לבלון נפרד או למערכת בייתית?

עמנואל אמר/ה...

בלון. וזה לא רעיון טוב כ"כ בגלל מחיר הגז והצורך לסחוב בלונים. אני חושב לחבר למערכת הביתית (שלא קיימת היום בגלל התלות המוחלטת שלי בחשמל).