יום שבת, 18 ביוני 2011

מבשלת הגליל מארחת - India Pale Lager

אתמול בלילה חזרתי מבילוי מופלא בקיבוץ מורן שבצפון הרחוק. אני חייב להודות שהצפון שפעם היה ממש רחוק, התקרב בשנים האחרונות (לא ברור לי איך זה קורה מבחינה גיאופיזיקלית) ונכון להיום מדובר בסה"כ בנסיעה של שעה וחצי מרעננה למורן. ובמורן יש את מבשלת הגליל, ובינינו - מה זה שעה וחצי נסיעה בשביל בירה מעולה, חברים טובים ובשר מעושן שאין כמוהו?

מבשלת הגליל היא brew-pub בהרי הגליל (בקיבוץ מורן הסמוך לכרמיאל), שהקמתו הושלמה ממש עכשיו. המבשלה והפאב הוקמו ע"י שישה מתושבי המקום: ריפטין שלנו, זיו, ציון, חיקי, מתן ועידן והם כמו נבנו מאפס בעבודת כפיים ויצירתיות אין קץ.
מבשלת 3 מיכלים קומפקטית וחמודה לבישולי 200 ליטר ממוקמת בתוך מתחם הפאב, בה מיוצרות בירות הבית של מבשלת הגליל. כרגע מדובר בפורטפוליו הכולל 4 בירות: טריפל, חיטה, סטאוט ובלונד. נקווה שיתוספו לנבחרת הזאת גם בירות קצת יותר מכושתות בקרוב.
וכך נראה מקרר התסיסה...
ומבחינת הפאב עצמו, בנוסף לבירות הבית שנמזגות מברז ומבקבוק - הפאב מוזג את כל בירות הבוטיק הישראליות שיש בנמצא. מלכה, אלכסנדר, סלארה, Dancing Camel, ליבירה, פאבו, בזלת, Jem's, הדובים, אסיף... וריפטין מבטיח שכל בירה חדשה שתיוולד בארץ הקודש תתוסף לתפריט ותימכר במקום.
שורה תחתונה - אם אתם רוצים מקום בו אפשר לדגום מגוון רחב של בירות בוטיק ישראליות, או אם יש לכם חברים מחו"ל ואתם רוצים להעביר אותם סדרת חינוך בבירה ישראלית - זה המקום.

האוירה במבשלת הגליל היא... איך לומר... גלילית. מעוצבת אך לא פורמאלית, מקצועית אך לא מתנשאת, נעימה מאוד ויותר מהכל - מרגישים שמדובר באנשים שעושים את זה בהרבה אהבה! והאהבה הזאת זורמת עם האוכל ונמצאת בבירה. אז מה אפשר לבקש יותר?
ורק בגליל קורה שכשאתה עומד עם כוס בירה ביד בכניסה לפאב, ורוח אחר הצהריים גלילית מלטפת, חולף על פניך עדר עיזים מקומי (וחמור אחד) בדרכם למרעה...
אבל נחזור לתירוץ לביקור הזה. הכל בעצם התחיל לפני חודש וחצי כשהתקיימה מסיבת הבישול (Brew Party) השניה של חובבי ציון. במסגרת אותו אירוע זכיתי לבשל בירה בצוות בו חברו הדובים לליאור וייס (בירה חיפא/ה) ואלון ריפטין (מבשלת הגליל) לבישול משותף. מכיוון שבאופן רגיל כוסות הבירה שלנו "מעט" שונות האחת מהשניה - נולדה לה ביום ההוא בירה חדשה: India Pale Lager - IPL, והיא אינדיה במלוא מובן המילה.
כמו שכבר כתבתי בפוסט ההוא, המתכון שלנו התבסס על clone של ה-IPA של מבשלת Lagunitas הנהדרת שעבר טוויסט תחת ידיו של הלאגר-מאסטר ליאור והוסב לשימוש בשמרי לאגר ולמאש עם 3 דיקוקציות (triple decoction). אם חשבתם שבמעבר הזה נמתן את המרירות ואת רמות הכשות המטורפות - טעיתם בגדול. למעשה, אולי אפילו הוספנו קצת (אבל אל תגלו לליאור).

אחרי המסיבה, הבירה תססה לה במרתפי התסיסה במבשלת הגליל ולאחר סיום התסיסה הועברה ליישון (לאגרינג) בקורני קג עם מנה נוספת של פרחי כשות - dry hopping בקג עצמו. הכשות נשארה עם הבירה עד למזיגה וככה נראה הקורני היבש אחרי שהבירה כולתה.
ואתמול הגיע הרגע לו חיכינו - מזגנו סוף סוף את הבירה! מבשלת הגליל אירחה כמו שרק מבשלות גליליות יודעות, וכדי שלא נשתה על יבש - לבש זיו (אחד השותפים) את הסינר, בחר עבורנו נתחי בשר מן המשובחים שבמשובחים והעביר אותם דרך המעשנת במשך כמה שעות, כך שכשאנחנו הגענו - יכולנו לנווט ולהגיע למבשלה לפי הריח בלבד.
בנוסף לבשר הצטרפה ערימה יפה של תפוחי אדמה מופלאים בתנור שהדס הכינה, סלט של ליאור ויעל וגם שתי חלות חמות וטריות שהכינה הילה, אשתו של זיו
ובמרכז האירוע: הבירה עצמה - בירה בצבע זהב יפהפה, צלולה יחסית ועם ראש קצף לבן מרשים ויציב. הארומה חזקה ומורגשת של כשות טריה - פשוט נפלאה.
והטעם... אז ככה. אני חייב פה וידוי... מסתבר שאפשר לעשות לאגר משובח - כזה שגם דובים יכולים לשתות. טעמי הכשות מורגשים כל הדרך והסיום המריר משאיר חיוך של הנאה. שמרי הלאגר מספקים בירה נקיה וקלה לשתיה ובמידה רבה מעניקים לכשות במה נייטרלית מושלמת כמו שמגיע לה. הסיום הגבוה יחסית (FG=1.016) משאיר מאלטיות עדינה וטיפה מתקתקות שמאזנת היטב את הבירה. לסיכום: אני לא יודע אם זו האוירה, החברים, הבשר, המקום... אבל אני חושב שזו אחת הבירות הטובות ששתיתי (אם לא ה...).
ניצלנו את ההזדמנות לעבור על המתכון שוב ולהבין מה עשינו שיצא כל כך טוב. אפילו השתעשענו במחשבה לבשל עוד בישול של הפלא הזה - הפעם של 200 ליטר. נראה אם זה יקרה...
התחלנו עם משהו כמו 25 ליטר בירה מחולקת על שני קגים. ברוב של 75% הוחלט שלא משאירים אף טיפה בחבית בגליל, אז כשכבר לא יכולנו לשתות יותר - הרכבנו את ה-beer-gun והתחלנו למלא בקבוקים. בשלב הזה גילינו שלא פשוט להרכיב beer-gun אחרי כל כך הרבה בירה. אתם יכולים לנחש שריפטין לא עזר ורק קיווה שלא נצליח במשימה והבירה תישאר בחבית.
בסופו של דבר הצלחנו במשימה למרות היכולות השכליות והמוטוריות המופחתות ומילאנו שלל שכלל 2 בקבוקי גרולש גדולים (ליטר וחצי כ"א) ועוד 16 בקבוקי 330 מ"ל.
היה מופלא, טעים, נעים, ממש כיף חיים (יצא לי חרוז). נחזור לפה שוב בקרוב ולמרות שלא תהיה IPL בחבית, אני בטוח שנמצא כבר מה לשתות. תודה למבשלת הגליל על אירוח מושלם והמון בהצלחה!!

8 תגובות:

ריפטין אמר/ה...

1. הייתם כל כך שיכורים שלא שמתם לב שנתתי לכם לבקבק מהחבית של החיטה.
2. הייתי כל כך שיכור שלא שמתי לב ובמקום לתת לכם לבקבק חיטה ולהשאיר לי את האוצר הזה, נתתי לכם בטעות את החבית של ה - IPL .

shachar אמר/ה...

העם דורש 200 ליטר ממבשלת העם

Dagan אמר/ה...

ראיתי סרטון שדפי צילמה ב-iphone בשלב שניסינו להרכיב את הביר-גאן ואני מודה שהייתי בשוק מרמת השכרות וחוסר היציבות שלי. ואני בכלל לא ידעתי שאני כזה.

אבל אם אני מגלה שיש לי בבקבוקים חיטה - אני נוסע עד מורן לסגור איתך חשבון!!!

להתראות ב-200 ליטר.

Dafi אמר/ה...

יאללה תעלה את הסרטון, שכולם יהנו(:

נועם אמר/ה...

חברים, כיף לקרוא כמה נהניתם.
אני מודה שאני אכול קנאה.
שימרו לי בקבוק (אחד לפחות).

Dagan אמר/ה...

נועם, אתה יכול לשתות אם זה בוקבק אחרי כניסת שבת?

תכל'ס - מתי הביקור הבא שלך ברעננה?

ריפטין אמר/ה...

רוצים את הסרט.
עכשיו ומייד.

גלעד דרור אמר/ה...

מת לבקבוק מהדבר הזה!

למי צריך להתחנף פה בשביל אחד?

:)