יום שני, 17 בספטמבר 2012

Beer Market בשוק בנמל יפו. מגשימים עוד חלום.

כבר יותר משלוש שנים שאני חי בירה, כותב בירה, נושם בירה, עושה בירה וגם... פה ושם שותה בירה. מהבישול בבית, לקיחת חלק בהקמת "חובבי ציון" (מועדון המבשלים הביתיים), דרך גיבוש מותג הדובים ועד פתיחת מבשלת העם. הרבה חלומות כבר הוגשמו על הדרך אבל חייבים להודות - אי אפשר להגיד שמשהו מכל אלה הלך קל. למעשה גם אי אפשר להגיד שאפשר כבר להרגע ולנוח. עדיין לא קל ועדיין מדובר במלחמת השרדות יומיומית.
אבל זה שלא קל, זה לא אומר שממתינים עם הגשמת החלום הבא, להפך. כשקשה במימוש החלומות המוגשמים, הגשמת חלום נוסף רק מכניסה דרייב ואנרגיה חדשה. וזה בדיוק מה שהייתי צריך. כשעובדים ככה צריך משפחה תומכת ומפרגנת ואני בהחלט התברכתי בכזאת.

כשהקמנו את מבשלת העם ראינו את התמונה הגדולה, מעבר למותג הדובים החמוד שלנו, והיא לקחת חלק גדול ומשמעותי יותר במהפכת הבירה בישראל. גם היום, החלום הוא לראות את תעשיית הבירה העצמאית, את מבשלות האומן באשר הן, ממריאות ונוסקות ולא רק להביא את העסק הקטן שלנו להצלחה עסקית. אנחנו רוצים לראות את הציבור הרחב נחשף יותר ויותר לבירות איכות של מבשלות עצמאיות ולאט לאט משנה את הרגלי הצריכה שלו. אתם יודעים - בלי ציניות, התמונה הגדולה.

ועכשיו, בעיצומה של שנת 2012, הגיע הרגע שהרגשנו שכבר יש מקום וכבר יש הצדקה לעשות עוד צעד קדימה. שסוף סוף יש מקום לחנות בירה שמוכרת רק בירה ורק בירה מתוצרת ישראלית. ממש ככה - רק בירות בוטיק כחול לבן. ויש הצדקה כזאת משני טעמים - (1) המגוון הקיים איכותי ורחב מספיק ו-(2) קהל הצרכנים מתחיל להיות בשל לשנות הרגלים. ההזדמנות שנפלה עלינו לעשות את זה במסגרת שוק הנמל ביפו נראתה מתאימה מאין כמוהה. ממש כמו כפפה ליד.
 
וכך נולד ה-Beer Market בשוק שבנמל יפו. מזל טוב!!

אז נפסיק רגע עם כל הפאלסף ונתרכז בעיקר. הקונספט שגיבשנו הוא פשוט:
-  מגוון מלא שיכלול את כל בירות הבוטיק הקיימות בארץ, כולל עונתיות, חד פעמיות וכו'
-  צוות בקיא ומיומן שידע לספק כל מידע, המלצה והכוונה בבחירת הבירות
-  עיקר המכירה תהיה בשישיות מיקס (תפוס מארז שישיה ושים מה שבא לך בפנים) במחיר סביר
-  כמה ברזים למזיגת בירה קרה (גם בפנים וגם בחוץ) שיארחו כל פעם מבשלה אחרת, בירה אחרת

גיבשנו קבוצה של שלושה שותפים - ליאור וייס, רותם (האח) ואני. מרגע שקיבלנו את ההחלטה, השעון התחיל לתקתק. היה לנו בערך שבוע וחצי לסגור עניינים ולהקים את החנות כדי שבערב ראש השנה כבר נוכל לברך על המוגמר.
חתימה על חוזה, תכנון החנות, בניית ריהוט, הקמת מערכת מזיגה, גיוס עובדים, הזמנת סחורה והרבה פגישות ושיחות ועידה לתוך הלילה - והרעיון קרם עור וגידים. ביום שלישי ה-11/9/2012 הביר-מרקט עמד מוכן להשקה רכה. הסחורה על המדפים, בירה קרה בברזים, הקופה רושמת והלקוחות הראשונים עושים לנו את הספתח. ועושים את זה עם חיוך רחב!!
 
 
מאז הפתיחה עבר כמעט שבוע (ועכשיו מצאתי זמן לנשום שוב ולכתוב). שבוע במהלכו לצד הפעילות ה"רגילה" בחנות של למעלה מ-12 שעות ביום, משלימים ומתקנים ליקויים ועובדים סביב השעון (ולכולנו יש עוד כמה עיסוקים במקביל) ומתחילים להבין איך מפעילים דבר כזה. חלק מהבירות אזלו מהמדפים ואחרי שלושה ימים מצאנו את עצמנו מריצים הזמנות נוספות (איזה כיף). הקהל הרחב מפרגן, מתעניין ויוצא עם שישיה, שתיים או אפילו שלוש. מתנה לחבר, מתנה לעצמי. 
הרבה חובבי בירה (וגם כאלה שלא) נעמדים משתאים אל מול העושר הנפלא הזה שתעשיית הבירה המקומית מציעה. משננים שמות מבשלות ובירות מוכרות יותר ומוכרות פחות ומגלגלים על הלשון אוצר מילים חדש של סגנונות ומאפיינים. תענוג לראות ותענוג להיות חלק מזה.

מבחינתי הביר מרקט הוא עוד אבן דרך. אבל לא סתם אבן דרך, זו אבן דרך שאומרת שכבר יש בירה ישראלית טובה ושכבר יש אנשים שיקנו אותה. וגם שאומרת שיש הרבה משניהם, ושעדיין זו רק ההתחלה וכבר ברור שזה הולך להמריא. בשבילי, אין דרך טובה מזאת להתחיל שנה חדשה. מאחל לי ולכולנו שכל שנה תתחיל (ותמשיך) ככה (:
ורק מילה לסיום - תודה לכל החברים שעזרו ושנרתמו באפס זמן להרים את הדבר הזה (ולעוד הרבה שהציעו את עזרתם בשמחה) וכמובן לשותפים הנפלאים שלי - ליאור ורותם. רק עם שותפים טובים ועם חברים טובים אפשר להגשים כאלה חלומות.

שנה טובה, בירה טובה והגשמת חלומות.

5 תגובות:

Unknown אמר/ה...

שוב- כל הכבוד לכם, והמון בהצלחה.
מי ייתן ורצף היוזמות המוצלחות שלכם יעלה וימשיך!
שנה טובה!

אורן אבראשי אמר/ה...

דובים יקרים, אתם לא הייתם מהראשונים שהחלו לייצר בירה בארץ, לליאור וייס למשל יש פור של כמה שנים עליכם, אבל בכל זאת בתוך זמן קצר הפכתם להיות החלוצים שנושאים את דגל המהפיכה וכיום נדמה שהייתם שם תמיד.
אולי אכתוב על עוד כמה קונספטים שראיתי בחו"ל כדי שתוכלו להגשים. כל הכבוד, ישר כוח והמשיכו לעורר השראה.

אורן

צביקה אמר/ה...

כל הכבוד והמון הצלחה!
צביקה ג.

Unknown אמר/ה...

משפחת הדובים וחברם ליאור.
הקמתם מרכז היסטורי שישנה את תרבות הבירה בישראל והלוואי שיביא גם קצת תרבות!
חיזקו ואימצו
אבי De Nahona

אנונימי אמר/ה...

בהצלחה רבה!
שמחתי לעזור....(הינט, הינט!)
נתנאלה