יום רביעי, 15 בדצמבר 2010

מזל טוב - בישול ראשון במבשלת העם

ה-14 לדצמבר זה יום חשוב. ביום הזה לפני 14 שנה הפכתי לאבא. אז קודם כל אני אנצל את ההזדמנות לאחל מזל טוב לאביב שלי ולבקש סליחה שאת יום ההולדת שלה ביליתי דווקא בהולדת אחרת. הולדתה של הבירה הראשונה שבושלה במבשלת העם. גם זה כמו ההוא, רגע הסטורי.
אי אפשר להגיד שהכל הלך חלק, היה צריך להתגבר על כמה הפתעות ולאלתר פתרונות תוך כדי ריצה (נדרשה אפילו שיחת טלפון אחת לגרמניה לתמיכה טלפונית בעיצומו של הבישול) אבל דבר אחד ברור - בשעה שבע וחצי בערב כבר היינו בדרך הביתה, המבשלה מבריקה והתירוש עושה היכרות עם השמרים במיכל התסיסה.

קודם כל היה צריך להחליט מה מבשלים. המטרה היתה בעצם להריץ את המערכת על רטוב, כך שלא ממש משנה מה מתבשל. אבל תכל'ס - גם כשלא ממש חשוב איזו בירה זו תהיה, ברור שהיא צריכה להיות כשותית. מאוד כשותית. אז נחשו איזה בירה נבחרה? ניחשתם נכון. IPA.
וכשהריחות התחילו למלא את החלל, היה ברור ש-IPA היתה הבחירה הנכונה. עוד כמה כאלה והקירות יספגו מספיק ריח שכבר אפשר יהיה לקרוא לזה מבשלה.
לצורך המאש, גרעיני הלתת ממוקמים בתוך צילינדר, בין מחיצות רשת, והתירוש מסוחרר דרכם באמצעות משאבת סחרור.
בשעות הצהריים, כשהמאש מישמש לו בעצלתיים, שחר ונועם עשו הפסקה מעמל יומם וקפצו לביקור. בילינו בדיונים ברומו של עולם סביב המאש (בעיקר דיברנו על טמפרטורת המאש) והמפגש נוצל להחלפת סחורה כמיטב המסורת. ברזי מזיגה, מטחנת לתת וסירי בישול החליפו ידיים לפני שהאורחים הלכו לדרכם.
עם סיום המאש הצילינדר נמשה מתוך המיכל והתירוש ממשיך לכיוון הבוייל.
בעיצומו של ה-Boil הטלפון צילצל ויוחאי (נגב) היה על הקו. הוא וחיים היו בסביבה ורצו לקפוץ. דווקא ביום הזה, הא? טוב, נו, יאללה - בואו. אז הם באו. בשביל יוחאי זה ביקור שני כבר (הראשון היה כשהאולם היה ריק) וחיים כאן בפעם הראשונה. לשניהם מגיע הרבה תודה על העזרה, המידע הרב, הליווי והפרגון לאורך כל תקופת ההקמה של המבשלה.
אם חשבתם שחיים ויוחאי באו רק לראות - טעיתם. אם הם כבר פה - שיעזרו. ברגע האמת, חיים אפילו הרטיב את הידיים!!!

הגענו לסוף הבוייל וזמן לקרר את התירוש בדרכו למיכל התסיסה. הצ'ילר (מחליף חום פלטות קטן ועצבני) עוד לא מותקן במקומו הסופי אבל גם כשהוא מונח על הרצפה הוא יודע לעשות את העבודה.
לקראת שבע כבר היינו בעיצומם של הנקיונות. הרבה כשות השתתפה בחגיגה וככה היא נראית כשהיא נשטפת החוצה. ירוק בעיניים והריח.... אחחח, איזה ריח.
השעה שבע בערב. התירוש במיכל התסיסה, השמרים גם. המבשלה נקיה, הרצפה מבריקה, הכל במקום.
זהו, אפשר ללכת הביתה להתמוטט על המיטה. בעצם - זה יום ההולדת של אביב... יוצאים לחגוג. היא בחרה סושי ואני בטח לא מתנגד. קאי ברמת החיל זה ברירת המחדל שלנו למטרה הזאת ואנחנו אף פעם לא מתאכזבים.

24 תגובות:

שחר - בירה בנימינה אמר/ה...

מברוק : )

shachar אמר/ה...

מזל טוב. הסטוריה קטנה בהתהוות. אחרי הסושי חזרת לראות אם יש בעבוע?

Dagan אמר/ה...

היום וידאתי תסיסה. הריח המופלא מבשר על התסיסה עוד לפני שניגשים למיכל.

נועם אמר/ה...

הידד!
מזל טוב. אה, וגם לאביב.

דרור אמר/ה...

מזל טוב. ציון דרך.
אבל עכשיו תצטרך להחליף את הבלוג לא? זו כבר לא מבשלת הבירה הביתית שלך...

יואב אמר/ה...

מברוק, שיהיה בהצלחה :)

Dagan אמר/ה...

תודה לכולם. אכן דרור - נושא למחשבה.

Gal's Craft Beer אמר/ה...

מברוק אנשים! המון הצלחה וכשות ;)

Unknown אמר/ה...

מזל טוב כפול
המון נחת, רוב טוב ואושר.

רותם פרץ אמר/ה...

מזל טוב לכם ולילדה (;

סביון אמר/ה...

המון הצלחה ומזל טוב לכל ימי ההולדת בדצמבר.
תומך במאבקכם הצודק.

סביון.

Dafi אמר/ה...

hoppy birthday! תחי המהפכה!

אדי אמר/ה...

יופי מזל טוב ליום ההולדת הכפול. אז זהו זה. העם אמר את דברו ומבשלת העם קמה ונהייתה. נגמר עידן המבשלה הביתית. מקווה שיצא גם לי לבא ולבקר.

אנונימי אמר/ה...

איזה כיף לקרוא את חוויית הבישול הראשון. אני מחכה לבקבק אותו. ובתמונות זה נראה ממש נפלא. מתי תכניס ריחות לתמונות במחשב? זה ממש חסר.
בהצלחה לכם. אבא

ריפטין אמר/ה...

מברוק!

עמנואל אמר/ה...

סיר הבישול נראה רחוק מאוד ממיכלי התסיסה, לא נשאר הרבה תירוש בצנרת? לא כדאי קצת לצופף? או שסיר הבישול נע בקלות על גלגלים?
תתחדשו!

Dagan אמר/ה...

עמנואל - בערך 4 ליטר תירוש נשאר בצנרת (כ-2% מהנפח הכולל). ניתן לצמצם את הנפח המת באמצעות דחיפה של יתרת התירוש באמצעות גז (חנקן/CO2)

עמנואל אמר/ה...

תוספת של 2% בהכנסות ללא תוספת בהוצאות נשמע מאוד מפתה.

Dagan אמר/ה...

למעשה החישוב שלך לא ממש מדוייק. צריך להבין את המודל העסקי ואת מנגנון התמחור כדי להעריך את המשמעות של 2% תירוש על ההכנסות או רווחיות העסק. זה יותר קרוב ל-0.03%.

אבנר אמר/ה...

הי דגן ורותם, מזלטוב לפתיחת המבשלה.

חבל שלאשל נגמר החופש...

ארז אמר/ה...

מברוק ובהצלחה !!!

אילן אמר/ה...

מזל טוב ובהצלחה!

עמנואל אמר/ה...

אכן, מודל עיסקי מנצח

עמנואל אמר/ה...

אכן, מודל עיסקי מנצח